Weteran 8×57
Historia kalibru 8×57 rozpoczęła się w 1888 r. wraz z narodzeniem karabinu Gewehr88. Broń ta była użytkowana w Armii Cesarstwa Niemieckiego do 1898, kiedy została zastąpiona słynnym modelem Gewher98 produkcji Mausera. Do 1905 roku stosowany był pocisk 7,80/8,07mm (pola/bruzdy), a następnie w najbardziej popularnej wersji 7,89/8,20. Konstrukcja okazała się na tyle dobra, że zyskała miano najpopularniejszej broni powtarzalnej XX wieku.
Potocznie nazywana ósemka była przeznaczona do strzelania na dystansie do 2000 metrów i na tyle miała skalowane przyrządy celownicze. W łowiectwie ten kaliber funkcjonuje od 1908 roku i nawet do dzisiaj ma się dobrze. 8x57JS można znaleźć w ofercie wielu europejskich producentów broni palnej i z amunicją w tym kalibrze nie ma problemu nawet za wielką wodą. Również wersja z kryzą JRS nadal chętnie wybierana jest w broni łamanej i nic w tym dziwnego. Magię ósemki potrafią docenić nie tylko dziadkowie z wehrmachtu, ale również myśliwi.
Mocno łowiecki
W łowiectwie standardowa ósemka to kompromis pomiędzy 9,3, a 30-06. Szczególnie w broni łamanej kopie mniej niż dziewiątka, a daje więcej farby niż siódemka. Nie ma problemu, żeby również u nas eksperymentować z różnymi pociskami, nie mniej 14 gramowe mają tendencję do słabego otwierania w wolniejszym JRS-ie. Doskonale sprawdza się zarówno na polowaniach zbiorowych jak i na zasiadce. Przy strzałach do 150m jest bardzo dobrym stoperem zarówno na dzikach, jak i bykach, chociaż teoretycznie 7,64/7,65R w tabelach balistycznych wypadają lepiej. Dla osób nieuznających kompromisu jest odmiana tego kalibru- 8x68S, która sprawdzi się niemalże w każdym zakątku świata.
Dlaczego zatem panuje powszechny strach przed zakupem broni w kaliberach 8×57 IS i JRS? Ponieważ mają swój wojskowy rodowód i wraz ze znikaniem tego kalibru w armii stracił nieco na swojej popularności. Notabene od kiedy nie pamiętam, to wielu myśliwych często snuje wizję zakończenia produkcji amunicji w tym kalibrze, chociaż nie ma najmniejszego problemu z jej kupnem, jak również samych komponentów.
Ósemka jest również całkiem dobra w elaboracji. Osobiście wolę zrobić drabinkę z 8×57, niż z 30-06. Trzeba natomiast uważać na jego odmiany, szczególnie przy doborze pocisku, ponieważ kalibry z oznaczeniami (IR) oraz (I) różnią się średnicą pocisku i nie są zamienne z (IS) i (JRS). Czy zatem warto zawracać sobie ponad 130 letnim kalibrem do myślistwa? Najwyraźniej tak, skoro niemalże każdy europejski producent broni ma go w swojej ofercie.