Kluczowe działania Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych
Wywiad z Michałem Kuczmierowskim- prezesem Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych (RARS)
Niewiele osób wie czym tak naprawdę zajmuje się Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych. Czy możesz w skrócie przedstawić główne zadania Agencji?
Po pierwsze, jak sama nazwa wskazuje Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych (RARS) zajmuje się rezerwami – ich tworzeniem, utrzymywaniem i zarządzaniem. Wykonujemy także decyzje uprawnionych organów lub podmiotów dotyczących zakupu, magazynowania i dystrybucji szczególnie potrzebnych środków i materiałów. Organizujemy i koordynujemy również usługi transportowo logistyczne – jesteśmy, jeśli ktoś o tym jeszcze nie wie, między innymi dystrybutorem szczepionek przeciw Covid-19. Udostępniamy też rezerwy strategiczne oraz realizujemy inne zadania w ramach udzielania pomocy i wsparcia w kraju i poza jego granicami. Dzięki sprawnej współpracy kilku resortów, ostatnio przeprowadzaliśmy akcję przekazywania szczepionek Ukrainie i Wietnamowi. Pod naszą kuratelą jest również utrzymywanie zapasów ropy naftowej i paliw.
Po drugie, wyraz Rządowa wskazuje na podległość pod Prezesa Rady Ministrów – koordynatora zarządzania kryzysowego na szczeblu centralnym. Utrzymywanie rezerw strategicznych jest wpisane w system bezpieczeństwa narodowego, a tym samym zarządzania kryzysowego.
Poza standardowymi zadaniami chyba nie lada wyzwaniem okazała się pandemia?
Zdecydowanie tak. Pandemia pokazała, że kluczem do sukcesu są nie tylko rezerwy i zapasy, ale i zdolności adaptacyjne, umiejętności nieszablonowego działania czy podejmowania szybkich i odważnych decyzji. Do tego dochodzą kompetencje w zakresie zarządzanie zasobami oraz, co okazało się kluczowe, chęci i możliwości współpracy z innymi jednostkami czy przedsiębiorcami. Podsumowując pandemia „wymusiła” uelastycznienie skostniałych dotychczas struktur administracyjnych. Najtrudniejsze związane było ze zmianą obowiązujących przepisów.
Od początku pandemii rząd premiera Morawieckiego wprowadził szereg tzw. ustaw covidowych, które usprawniały funkcjonowanie i poszerzały kompetencje strategicznych podmiotów takich, jak Agencja Rezerw Materiałowych czy potem Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych. Część najbardziej wartościowych przepisów zostało później na stałe wprowadzone do ustawy o rezerwach strategicznych. Zmiany te obecnie umożliwiają szybkie i sprawne reagowanie w sytuacjach kryzysów. Na przykład przy zakupie środków do pilnego kryzysowego wykorzystania, RARS jest zwolniona z ustawowej procedury konkurencyjnej oraz z prawa zamówień publicznych. Wszystko po to, aby zabezpieczyć zasoby i usługi, a tym samym wesprzeć obywateli w sytuacjach kryzysowych.
Jeśli to nie tajemnica, to na jaki okres są przewidziane podstawowe rezerwy niezbędne do prawidłowego funkcjonowania kluczowych elementów gospodarki w sytuacjach kryzysowych?
Polska posiada zapasy interwencyjne paliw i ropy naftowej, które zabezpieczają co najmniej 90 dni funkcjonowania gospodarki w przypadku wystąpienia zakłóceń w ich dostawach. Natomiast jeśli chodzi o rezerwy medyczne, żywnościowe, techniczne, ich zakres, specyfikacja i wielkości reguluje tworzony co 4 lata Rządowy Program Rezerw Strategicznych, który ma za zadanie przygotować nas na te przewidywane i mniej spodziewane kryzysy. Jego szczegóły objęte są jednak tajemnicą państwową.
Czy prawdą jest, że RARS zaangażowała się również w walkę z ASF?
W walce z afrykańskim pomorem świń wspieramy wojewódzkie i powiatowe inspektoraty weterynaryjne. Zakupiliśmy i udostępniliśmy 50 nowoczesnych wolnostojących, przenośnych chłodni do uboju sanitarnego dzików. Mamy dwa rodzaje chłodni: mniejsze na 15 sztuk i większe na 25. Znajdują się one m.in. na terenie województw mazowieckiego, warmińsko-mazurskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego. Skupujemy również wieprzowinę, która jest elementem tworzenia rezerw żywnościowych.
Postrzegasz myśliwych i łowiectwo przez pryzmat realnych korzyści dla kraju. Czy możesz powiedzieć dlaczego?
Dla mnie to grupa z ogromnym potencjałem. Działania myśliwych i ich zaangażowanie przekłada się na wiele aspektów związanych z ochroną środowiska, gospodarką leśną czy rolnictwem. Pełnią ważną rolę w utrzymaniu równowagi ekologicznej pomiędzy środowiskiem naturalnym, a rolnictwem. Są to najczęściej zaangażowani pasjonaci traktujący swoją pasję jak powołanie. Jednocześnie znają las, swobodnie się w nim poruszają, potrafią pracować z bronią. Wielu z nich już dzisiaj pełni służbę w różnych formacjach mundurowych.
fot. RARS