Kaliber 7x65R vs 8x57JRS
Stojąc przed dylematem wyboru kalibru kulowego w broni kombinowanej niejednokrotnie porównuje się 8x57JRS z 7x65R. Historyczna ósemka zbudowana na bazie słynnego naboju 7,92 Mausera pomimo swojego przeszło 100 letniego wieku w obecnych czasach trzyma się naprawdę rześko. W typowej elaboracji ośmiomilimetrowe pociski 12,7 grama charakteryzują się energią początkową na poziomie 3500j, a więc gwarantują optymalne możliwości polowania na każdą zwierzynę europejską. Nie ma również problemu z dostępem amunicji w sklepach.
Większość znanych producentów amunicji posiada w swojej ofercie przynajmniej jeden rodzaj pocisku tego kalibru, tak więc plotki o powolnym zanikaniu ósemki ze sklepów są mało wiarygodne. Ósemka nie należy do najszybszych kalibrów w związku z czym należy mieć świadomość o pewnych ograniczeniach, szczególnie przy strzelaniu ciężkimi pociskami. Szczególnie amunicja S&B z twardym pociskiem Sierra o masie 14,3g w ósemce JRS posiada prędkość początkową poniżej 700 metrów i wcale nie jest demonem ekspansji, a co za tym idzie, dziki często potrafią odchodzić kilkadziesiąt metrów po strzale. Natomiast pociski o masie 12,7g, a w szczególnie SPCE działają jak zaczarowane, choć wg danych balistycznych różowo na tle lżejszej siódemki nie wypadają.
Siódemka jest nieco młodszym kalibrem zaprojektowanym na bazie słynnego naboju 7×64. Siedmiomilimetrowy pocisk o średniej wadzę 11 gram w długiej- 65-cio milimetrowej łusce zapewnia wysokie prędkości początkowe i tym samym energię większą od ósemki. W praktyce ta różnica w prędkości powinna natomiast przełożyć się głównie na powiększenie dystansu optymalnego działania pocisku w warunkach łowieckich. Przyjmując minimalną wartość prędkości przy jakiej następuje optymalne grzybkowanie pocisków myśliwskich na poziomie 570-600m/s, przewaga dystansu strzelania z siódemki może wynosić około 35%. Nie bez przyczyny wielu użytkowników ósemki wskazuje rekomendowany dystans do polowania z tym kalibrem nie przekraczający 150 metrów. Jeśli chodzi o współczynnik obalania TKO, to różnica jest już na korzyść ósemki 21:18. Tyle jednak w teorii.
Biorąc jednak pod uwagę fakt, iż większość broni kombinowanej wykorzystywana jest na dystansach poniżej 100 metrów, wartości balistyczne z tabelek mogą odgrywać drugorzędną rolę. Jeden milimetr różnicy w średnicy pocisku myśliwskiego potrafi jednak mieć duże znaczenie. W porównaniu z siódemką większy kaliber 8×57 daje praktycznie zawsze przestrzał i lepszą farbę, a przy tym jest bardziej odporny na przeszkody terenowe, co w przypadku polowań pędzonych jest dość istotne. Warto również zauważyć, że wolniejsze pociski również znacznie łagodniej obchodzą się z tuszą zwierzyny, choć czynnik ten w obecnych realiach łowieckich można kontrolować poprzez odpowiedni dobór pocisku. Większa masa pocisku będzie natomiast istotna w przypadku polowań na większą zwierzynę, jak chociażby jelenie. Bez wątpienia obydwa kalibry są bardzo skuteczne, a wybór pomiędzy nimi powinien być uzależniony od łowiska oraz specyfiki polowań.