Test lunety celowniczej GPO 1,5-9×44 Spectra
GPO, czyli German Precision Optics, to renomowana firma optyczna z siedzibą w Niemczech, która specjalizuje się w produkcji wysokiej jakości sprzętu optycznego. Od samego początku swojej działalności, firma ta postawiła sobie za zadanie łączyć niemiecką precyzję inżynieryjną z nowoczesnymi technologiami, aby stworzyć produkty, które spełniają oczekiwania nawet najbardziej wymagających użytkowników, a przy okazji nie rujnują portfela. Firma sprostała tym wymaganiom, bowiem na czele firmy GPO stoi Richard Schmidt, który wcześniej związany był z firmą Carl Zeiss Sports Optics GmbH.
Mamy więc doskonałej jakości optykę opartą na sprawdzonych rozwiązaniach, którą udało utrzymać się w akceptowalnym budżecie. To, co wyróżnia GPO spośród konkurencji, to nie tylko doskonała jakość produktów, ale także ich zaangażowanie w innowacje. Firma nieustannie pracuje nad doskonaleniem swojej technologii, starając się wprowadzać na rynek nowe rozwiązania, które poprawiają doświadczenia użytkowników. Dzięki temu GPO zdobyło lojalność klientów na całym świecie. W efekcie połączenia niemieckiej precyzji, innowacji technologicznych i doskonałej obsługi klienta, firma GPO stała się jednym z wiodących producentów sprzętu optycznego na światowym rynku, zyskując uznanie zarówno wśród profesjonalistów, jak i zwykłych miłośników optyki na całym świecie.
Dziś wzięliśmy na warsztat arcy ciekawą lunetę 1,5-9×44 Spectra. Jest to chyba jedna z najbardziej uniwersalnych lunet na rynku. Powiększenie półtora w zupełności pokryje nam zapotrzebowanie na polowania pędzone oraz dochodzenie postrzałków. Na większym powiększeniu możemy również polować indywidualnie w dzień i lekkiej szarówce praktycznie na każdą zwierzynę. Nie potrzebujemy przy tym dużej ilości światła i dużego obiektywu, bowiem ta kombinacja powiększeń doskonale współgra z nasadkami termowizyjnymi lub noktowizyjnymi. Przy zastosowaniu nasadek okularowych mamy klarowny obraz przy powiększeniach 3-4 bez mocnego winietowania. Z obiektywem 44mm lunetę można całkiem nisko obsadzić i będzie świetnie się prezentować nie tylko na klasycznym repetierze, ale również na klasycznej broni łamanej.
Co do jakości obrazu to tu jest lepiej niż dobrze. Soczewki HD z autorskimi powłokami antyodblaskowymi sprawiają, że ciężko się do czegokolwiek przyczepić. Obraz jest ostry aż po brzegi i równomiernie kontrastowy. Absolutnie nie ma mowy o jakichkolwiek blikach, pierścieniach czy nieostrości na brzegach, co stawiać może tą optykę bardziej w klasie premium, niż średniej. Nie widać również żadnego efektu tuby, a przy zmianie ogniskowej światło pozostaje tylko nieco stłumione. Na szczególną uwagę zasługuje również dobre odwzorowanie kolorów, niczym w markowych obiektywach aparatów fotograficznych. Na powiększeniu 1,5 otrzymujemy pole widzenia na poziomie 28 metrów, co jest jednym z większych w tej klasie optyki!
Spectra 1,5-9×44 dostępna jest z dwoma wariantami siatek celowniczych. Klasyczna 4i oraz 4i Drop w wersji bardziej taktycznej. Siatki są cienkie z podświetlaną kropką w centrum z funkcją inteligentnego automatycznego wyłączania po 3h i informacją o rozładowanej baterii. Zarówno regulacja natężenia kropki jak i pierścień zmiany ogniskowej działają bardzo płynnie, jedynie z wyczuwalnym oporem. Jakość korpusu jak i poszczególnych elementów sterujących jest również na wysokim poziomie. Zarówno pod względem zewnętrznym jak i jakości obrazu widać, iż mamy do czynienia z optyką europejską i to wyższych lotów.
Za GPO 1,5-9×44 trzeba zapłacić około 3700 złotych, co nie jest wygórowaną ceną biorąc pod uwagę jakość soczewek i powłok, a także ogromne pole widzenia. Nie tylko świetnie się będzie prezentować w klasycznej broni łamanej, ale także nie odbiegać jakością obrazu od czołowych producentów. W segmencie lunet uniwersalnych nie ma zbyt dużego wyboru i naszym zdaniem GPO jest jedną z lepszych propozycji w zakresie relacji ceny do jakości. Jest to idealne rozwiązanie dla kogoś, kto szuka absolutnie uniwersalnej lunety celowniczej która pokryje zapotrzebowanie na każdy rodzaj polowań, od indywidualnych dziennych, po zbiorowe, a także nocne poprzez dobrą współpracę z nasadkami optoelektronicznymi.