Kolimatory do broni długiej HOLOSUN
Holosun HS403C
Jest to zamknięty kolimator wzorowany na kultowym modelu Aimpont Micro. HS403C posiada dobrej jakości soczewki pokryte wielowarstwowymi powłokami. Znakiem celowniczym jest kropka wielkości 2MOA. Praktycznie nie widać błędu paralaksy, co stawia go pośród kolimatorów godnych polecenia nie tylko w strzelectwie dynamicznym, ale również na potrzeby łowiectwa. W przeciwieństwie do tanich imitacji Micro, Holosun HS403C jest wykonany precyzyjnie i raczej nie ma potrzeby martwić się o jego szczelność. Ciekawym rozwiązaniem jest umieszczenie wysuwanej szuflady na baterię, do wyjęcia której potrzebny jest jednak klucz. Warto przy tym dodać, że kolimator wspomaga mini bateria słoneczna umieszczona na górze korpusu. Każdy celownik posiada dwa montaże w zestawie – wysoki i niski. W przypadku dopasowania go do specyficznej szyny w kombinowanej broni myśliwskiej nie powinno być problemu ze znalezieniem szybkiego montażu u Łuszczka.
Holosun AEMS CORE
Kolejny zamknięty kolimator w iście pancernej obudowie. Posiada znak celowniczy w postaci kropki wielkości 2MOA z 10 – stopniową regulacją podświetlenia. Dodatkowo posiada dwa tryby podświetlenia NV do współpracy z noktowizją. Dużą zaletą celownika są dwa dość duże przyciski regulacji stopnia podświetlenia, które można bez problemu włączać nawet w rękawiczkach. Kolimator ten posiada automatyczną funkcję uśpienia „SHAKE AWAKE”, która uruchamia się po 10 minutach pozostawienia urządzenia bez ruchu. Celownik posiada bardzo dobrej jakości soczewki pokryte wielowarstwowymi powłokami antyodblaskowymi. Szkła wyglądają jakby były delikatnie przydymione, a co za tym idzie kropka celownika jest bardzo dobrze widoczna nawet w słoneczny dzień. Dołączony do zestawu wysoki montaż umożliwia jednocześnie korzystanie z mechanicznych przyrządów celowniczych.
Holosun HS510C
To kolimator typu otwartego z dość zaawansowanym podświetleniem znaku celowniczego. Użytkownik może wybrać jeden spośród trzech znaków: kropka, okrąg (65MOA) oraz sam okrąg z kropką w środku. Ten ostatni znak celowniczy jest stosowany chociażby w typowo wojskowych celownikach EOTECH i jest całkiem wygodny. W modelu HS510C możemy ustawić automatyczny stopień podświetlenia, lub manualny. Dodatkowo funkcjonuje również tryb NV i system automatycznego uśpienia. Doskonałym rozwiązaniem jest zastosowanie klamry zatrzasku montażu QD, która umożliwia błyskawiczne i trwałe łączenie celownika z szyną montażową.
Holosun HE512C -GD
Jest to kolejny kolimator typu zamkniętego z nowoczesnym podświetleniem w kolorze złotym. Rozwiązanie takie powinno poprawiać celowanie szczególnie osobom z astygmatyzmem. Faktycznie znak celowniczy nie rozprasza światła i jest całkiem ostry również w przypadku wyższego poziomu podświetlenia. Celownik ten posiada wszystkie sztandarowe funkcje Holosun, a min multi rectile, shake awake, panel solarny, czy możliwość automatycznego i manualnego regulowania podświetlenia, w tym również tryb NV. W tym modelu zastosowano system wymiany baterii, który nie wymaga użycia dodatkowych narzędzi. Ponadto w przypadku słabej baterii użytkownik jest informowany poprzez miganie znaku celowniczego.
Podsumowanie:
Holosun to amerykańska firma produkująca swoje urządzenia w Chinach. Kolimatory Holosun pod względem wykonania są zrobione na dość wysokim poziomie. Optycznie wypadają również całkiem nieźle, a co najważniejsze faktycznie błąd paralaksy jest w nich niewidoczny. Producent skupił się najprawdopodobniej na użytkownikach karabinków AR, ponieważ niemal w każdym zestawie znajduje podwyższony montaż. Nie należy klasyfikować kolimatorów Holosan w segmencie produktów budżetowych, ponieważ stanowią konkurencję dla takich marek jak Burris, czy Vortex. Od strony użytych funkcji dodatkowych mogą być jednak ciekawą alternatywą, ponieważ stosują własne rozwiązania jak shake awake, multi rectile, czy wspomaganie zasilania baterią słoneczną.