Zastosowanie PANIC ROOM w polskich realiach bezpieczeństwa
O zdanie zapytaliśmy Jacka Kałwa – eksperta ds. systemów zabezpieczeń, właściciela jednej z największych sieci salonów z sejfami i szafami na broń w Polsce pod marką Sejfy.pl, która jako jedna z nielicznych firm w naszym kraju zajmuje się kompleksową budową pomieszczeń typu PANIC ROOM.
GL: Czym jest „PANIC ROOM” i kto może z niego skorzystać?
JK: Najprościej „PANIC ROOM” zdefiniować jako bezpieczne pomieszczenie służące do przechowywania określonych dóbr lub ukrycia się ludzi na wypadek różnego rodzaju fizycznych zagrożeń takich jak: napady, uprowadzenia czy ataki terrorystyczne. W odróżnieniu od typowych sejfów posiadają możliwość zamykania i otwierania również od wewnątrz, a także wielkości powierzchni. Tego typu urządzenia są w Polsce jeszcze mało popularne, jednak stale wzrasta zainteresowanie nimi. Doskonale funkcjonują za to w zachodniej Europie, USA czy chociażby w Moskwie i okolicach. Po kilku masowych strzelaninach w szkołach w USA popularne stało się budowanie panic room-ów również w klasach w postaci 50-metrowych kuloodpornych pomieszczeń chroniących uczniów na wypadek pojawienia się w szkole tzn aktywnego strzelca – zamachowca z bronią.
Czy biorąc pod uwagę poziom tego typu zagrożeń w Polsce również jest uzasadnienie budowania takich pomieszczeń?
Być może wiele osób w Polsce uważa, że napady lub masowe strzelaniny to jakaś abstrakcja. Warto jednak wiedzieć, że rocznie w Polsce dochodzi do 1000 gwałtów i ponad 5000 kradzieży i rozbojów. Ponadto według statystyk w roku 2019 odnotowano znaczący wzrost liczby zabójstw na poziomie 650 w skali roku. Zagrożenia mogą zatem spotkać każdą rodzinę przebywającą w domu lub pracowników firmy w ich miejscu pracy. PANIC ROOM można wykorzystać również jako w pełni certyfikowany magazyn broni lub doskonałe pomieszczenie do zabezpieczenia dużych, drogocennych przedmiotów w firmie lub w domu chociażby podczas wyjazdu na wakacje. Ktoś może uznać moje zdanie jako mało obiektywne, jednak gdyby nie było licznych zapytań ze strony klientów, to zapewne nigdy nie zdecydowalibyśmy się do włączenia takich skarbców do naszej oferty, a także nie czynilibyśmy dużych inwestycji w sprzęt do pomiarów czy skanowania pomieszczeń.
Kto w praktyce zamawia u Was PANIC ROOM-y?
Jak do tej pory wśród naszych klientów dominują zamówienia z przeznaczeniem na prywatne bezpieczne pomieszczenia oraz magazyny broni, ponieważ spełniają wszystkie wymogi niezbędne do wydania koncesji na obrót bronią. W zależności od oczekiwań klientów nasze PANIC ROOM-y mogą być zrealizowane pod kątem wysokich klas bezpieczeństwa lll-lX. Coraz więcej zamówień stanowią również PANIC ROOM-y w prywatnych domach i najpopularniejsze są w wymiarach 3×3 mogące bez problemu pomieścić wygodnie całą rodzinę.
Czy Twoi klienci to osoby, które doświadczyły realnego zagrożenia, czy po prostu osoby przezorne?
Może odniosę się do moich spostrzeżeń z ogólnej sprzedaży sejfów i kas pancernych, ponieważ nie jest wielką tajemnicą, że mamy znaczący udział odnośnie tego typu działalności w kraju. Połowa naszych klientów to faktycznie uśmiechnięte osoby, które chcą zabezpieczyć się na wszelki wypadek lub z powodu jakichś wymogów prawnych. Druga połowa to smutne osoby, które padły ofiarą przestępców, lub w ich najbliższym otoczeniu ktoś tego doświadczył.
To jaki jest średni koszt budowy takiego PANIC ROOMu 3×3?
Koszt takiej realizacji w pełni zamkniętego pomieszczenia szacuje się na około 80 tys zł z elektronicznym zabezpieczeniem szyfrowym i certyfikatem bezpieczeństwa w klasie I. Będzie ono chroniło zarówno przed sforsowaniem przy pomocy narzędzi ręcznych, jak również przed kulami najpopularniejszych karabinków strzeleckich, chociażby AK.
Czy w każdym pomieszczeniu można zbudować taki skarbiec bezpieczeństwa i jaki może być największy jego wymiar?
W zasadzie tak, jednak każdy projekt, przynajmniej u nas poprzedzony jest szczegółowym skanowaniem pomieszczenia specjalistycznym urządzeniem. Na podstawie wyników dopasowujemy rozwiązanie do konkretnej specyfikacji budynku, albowiem w przypadku odpowiednio twardej struktury ścian może okazać się, że do budowy bezpiecznego pomieszczenia wystarczy zainstalować same drzwi pancerne. Realizacja w pełni zamkniętego projektu polega na budowie pomieszczenia w systemie łączenia specjalnych płyt modułowych przy czym każdy element jest certyfikowany. Największy skarbiec jaki wybudowaliśmy wynosi 50m2 na zamówienie firmy PROGUNS i został zaadoptowany pod sklep z bronią. Jest to chyba największy skarbiec w Polsce i mamy przy okazji potwierdzenie, że bez problemu spełnia wszystkie wymogi formalne pod koncesję do sprzedaży broni.
Ile czasu potrzeba na zbudowanie PANIC ROOMu w waszej firmie?
Od czasu zeskanowania pomieszczenia jesteśmy w stanie zrealizować projekt już w ciągu 8 tygodni. Oczywiście termin będzie też uzależniony od sytuacji pandemicznej, a także ilości projektów realizowanych w danym czasie. Niemniej czytelnicy Gunslab.pl mogą liczyć na realizację w trybie ekspresowym i oczywiście jakieś rabaty 😉