Pulsar Axion Key- test kieszonkowego termowizora
Pulsar Axion Key XM30 to to następca, a raczej rozwinięcie budżetowego modelu lite, który nawet na rynku wtórnym cieszy się jeszcze popularnością. Nic w tym dziwnego. Lite po Flirze był pierwszym budżetowym termowizorem na naszym rynku, w którym naprawdę nieźle było widać. Dobre odświeżanie, całkiem kompaktowe wymiary, jednak bez wodotrysków. Brak wifi, matryca 384 x 288 pikseli, był dalmierz stadiametryczny i w zasadzie tyle. Sęk w tym, że Lite pod względem zastosowań łowieckich był po prostu wystarczający i z powodu znacznie niższej ceny potrafił stanowić konkurencję nawet dla droższych modeli.
Specyfikacja
Axiom Key jest mniejszy i lżejszy od Lite. Jego wymiary to 143 x 41 x 69 mm i waga 250gram. Wymiarami przypomina dalmierz laserowy i mieści się dosłownie w dłoni. Obiektyw posiada 2,5 krotne powiększenie optyczne, nie mniej szacunkowy zasięg detekcji został wydłużony do 1200m. Rozdzielczość matrycy Keya to 320×240 pikseli z odświeżaniem 50hz, jednak przetwornik został wykonany w technologii 12 μm.
Obraz
Możemy wybierać spośród 6 barw wyświetlania obrazu. Wyświetlacz w technologii LCOS o rozdzielczości 960×720 pikseli działa w temperaturach od -10 do +40 stopni. Użytkownik ma możliwość wyświetlania obrazu w funkcji PIP przy 4 krotnym powiększeniu. Na szczęście funkcję można wyłączyć, ponieważ przy tej wielkości matrycy widać ostre piksele, co nie każdego musi zadowolić. W warunkach typowo łowieckich umożliwia dobre rozpoznanie sylwetki zwierzyny na dystansie 300 metrów. Dalej już trzeba trochę oswoić się z urządzeniem, aby wyłapywać szczegóły. Nie mniej z detekcją nie ma jakichkolwiek problemów. Start urządzenia jest bardzo szybki i sama kalibracja nie trwa długo.
Wykonanie
Jak na klasę producenta przystało, wykonanie Axiona Key jest na wysokim poziomie. Obudowa gwarantuje wysoki poziom wodoszczelności w klasie IPX7. Począwszy od jakości użytych tworzyw zarówno korpus, jak i pasek na rękę są zrobione z wysokiej jakości materiałów. Nawet fabryczna osłona obiektywu robi dobre wrażenie, a producent przewidział nawet magnez, żeby się nie „majtała”. Przyciski działają precyzyjnie i nawet po roku czasu nie widać specjalnego zużycia. W zestawie jest standardowo przyzwoite etui, co jest na duży plus, ponieważ znalezienie pokrowca na wymiar danego termowizora czasami graniczy z cudem.
Wydajność
Bateria w Axionie wystarcza na około 4 godziny. Oczywiście przy używaniu funkcji display off wartość ta ulega wydłużeniu. W przeciwieństwie do poprzedniego modelu Lite, Pulsar Axion Key zasilany jest dedykowanym akumulatorem litowo-jonowym APS 3, znanym z celowników Digex lub Thermion. Urządzenie posiada również wyjście USB. Umożliwia ono podłączenie zewnętrznego wideo rejestratora, lub power banka.
Podsumowując
Axion Key XM30 jest przyzwoitym monookularem termowizyjnym w klasie budżetowej. Małą rozdzielczość matrycy rekompensuje wysoka jakość wykonania, a także 2,5 krotne powiększenie optyczne. Jest to również jeden z najmniejszych termowizorów dostępnych na rynku. Na decyzje zakupową tego urządzenia z całą pewnością składa się wiodąca marka, Dodatkowo dużą zaletą jest również możliwość aktualizacji oprogramowania, co spotyka się raczej wyłącznie wśród dużych korporacji elektronicznych.
Proszę o opisanie i korzystanie z dalmierza stadiametrycznego tj.umieszczenie obiektu obserwacji w liniach. Jak należy postępować w trakcie dokładnego pomiaru odległości.
Pozdrawiam
Krzysztof