Strażnik pól – nowoczesna, skuteczna i przyjazna środowisku ochrona pól

Strażnik pól – nowoczesna, skuteczna i przyjazna środowisku ochrona pól

W chwili obecnej polskie rolnictwo zmaga się z wieloma problemami. Jednym z nich jest coraz większa presja różnych gatunków zwierząt na uprawy rolne oraz zwierzęta gospodarskie. Koszty związane z ochroną pól przed zwierzętami łownymi są istotną częścią budżetów coraz większej liczby kół łowieckich oraz gospodarstw rolnych. Stosunkowo często pomimo wysokich nakładów czasu i środków finansowych na chronionych uprawach i tak dochodzi do znacznych szkód z tytułu żerowania dzików, jeleni, saren, łosi a nawet żubrów. Zauważalny jest również problem ptaków żerujących na plantacjach borówek, utrudniających korzystanie z zieleni miejskiej lub powodujących znaczne szkody na terenie winnic. Coraz większy staje się również problem ochrony zwierząt hodowlanych oraz ludności przed wilkami i niedźwiedziami. Dotychczasowym, podstawowym sposobem ograniczania szkód powodowanych przez zwierzęta jest mechaniczna ochrona za pomocą siatek lub różnego rodzaju ogrodzeń, jest to jednak rozwiązanie wymagające poświęcenia dużo czasu oraz środków finansowych potrzebnych do budowy i utrzymania ogrodzeń w należytym stanie. Innym sposobem walki z zwierzętami jest ich płoszenie
i niepokojenie, po uzyskaniu stosownej zgody. Jest to jednak działanie wymagające ciągłej kontroli upraw oraz stałego reagowania na pojawiające się zwierzęta.

Polak potrafi !

Naprzeciw tym problemom wychodzi polska firma Field Guards Sp. z o.o. z Łańcuta (woj. podkarpackie), która opracowała i wdrożyła z sukcesem w pełni autonomiczny system ochrony upraw oraz innych rodzajów mienia przed dzikimi zwierzętami. „Strażnik pól”, bo o nim mowa jest urządzeniem które sprawdza się wszędzie tam, gdzie trzeba chronić wszelkiego rodzaju mienie przed zwierzętami. Jest to urządzenie wykorzystujące najnowsze technologie, dzięki czemu obsługa tej maszyny jest prosta i intuicyjna. Strażnik pól jest zasilany za pomocą ogniw fotowoltaicznych, które pozwalają działać mu w każdym, nawet najbardziej niedostępnym terenie. Do ochrony upraw wykorzystuje różnego rodzaju bodźce świetlne, dźwiękowe oraz zapachowe. Różnorodność sygnałów jakie są wykorzystywane w trakcie płoszenia pozwala skutecznie chronić uprawy przy jednoczesnym minimalizowaniu ryzyka przyzwyczajenia się zwierząt do jakiegoś pojedynczego bodźca. Nowoczesność i wysoka skuteczność tego urządzenia wynika z faktu stosowania w sposób naprzemienny wielu bodźców i aktywnego zarządzania nimi tak aby płoszyć z odpowiednią intensywnością względem istniejącego zagrożenia. Prowadzone obserwacje dowodzą, że omawiane rozwiązanie pozwala ograniczyć szkody o około 90% w porównaniu z uprawami chronionymi za pomocą dotychczasowych metod. Jedno urządzenie może działać na areale do 100 ha.

Co ważne praca urządzenia jest w pełni zautomatyzowana, a nadzór nad jego pracą sprawuje użytkownik za pośrednictwem aplikacji mobilnej. Prezentowane rozwiązanie emituje dźwięki bazujące na naturalnych instynktach, które wywołują u zwierząt, lęk i strach powodujący ucieczkę lub zapobiegający wejściu w uprawę. Dodatkowo stroboskopowy efekt świetlny o zmiennej częstotliwości i barwie niewystępujący naturalnie, działa na zmysł wzroku i prowokuje ucieczkę. Urządzenie wykorzystuje również bodźce zapachowe, które są niewyczuwalne dla człowieka, ale doskonale znane dla zwierzyny. Wszystkie czynniki płoszące oparte są na behawiorze dzikich zwierząt, dzięki czemu ich instynkt nakazuje im ucieczkę, a nawet unikanie obszaru chronionego przez to urządzenie.

Nowoczesna technologia w służbie rolnika

Nowoczesność tego urządzenia to nie tylko całkiem nowe, świeże podejście do płoszenia ale również zaprzęgnięcie do pracy zaawansowanego układu elektronicznego dedykowanego specjalnie do tego celu. Dzięki temu elementowi możliwe jest emitowanie zróżnicowanych w czasie i intensywności bodźców, monitorowanie skuteczności, a także zdalne sterowanie urządzeniem. Strażnik wykorzystuje doskonałą kamerę bispektralną Hikvision DS-2TD1217-6PA łączącą technologię termowizyjną oraz cyfrowym obrazem dzienno-nocnym za pośrednictwem matrycy światłoczułej. Kamera ta jest wręcz stworzona do integracji z systemami alarmowymi, a więc idealnie sprawdza się również do odstraszania dzikich zwierząt w celu ochrony upraw rolnych. Dzięki dużemu zasięgowi detekcji jest w stanie wykrywać dziki i inne zwierzęta nawet na odległości 180m umożliwiając automatyczną aktywację odstraszaczy. Dodatkowe funkcje, takie jak inteligentna analiza obrazu (VCA) oraz funkcje AI czynią ją idealnym narzędziem do monitoringu pól, sadów i pastwisk. Solidna obudowa IP66 gwarantuje odporność na trudne warunki atmosferyczne, a dobrej jakości sensor termowizyjny daje możliwość monitoringu zarówno w nocy jak i w dzień, również podczas mgły.

Za pośrednictwem sieci GSM, umożliwiony jest zdalny monitoring i kontrola pracy urządzenia za pomocą aplikacji mobilnej dostępnej na system Android. Wbudowany moduł GPS kontroluje położenie każdego urządzenia i zaznacza je na dostępnej w aplikacji mapie. Ułatwia to odnalezienie urządzeń oraz zabezpiecza przed kradzieżą. Aplikacja mobilna daje możliwość kontroli poziomu mocy i inteligentne zarządzanie energią oraz parametrami pracy a także podgląd otoczenia w czasie rzeczywistym za pośrednictwem kamery. Układ ładowania fotowoltaicznego MPPT o wysokiej sprawności zapewnia wysoką niezależność energetyczną dzięki czemu urządzenie ustawione na polu wiosną pracuje aż do jesieni i nie wymaga znaczących ingerencji ze strony użytkownika. Dzięki temu rolnik uwolniony zostaje od konieczności kontroli stanu ogrodzenia, sprawdzenia i wymiany akumulatorów w elektryzatorze pastucha elektrycznego, a także samodzielnego płoszenia zwierząt.

Podsumowanie

Na zakończenie warto podkreślić fakt że twórcy tego urządzenia tworzą młody zespół nastawiony na ciągłe udoskonalanie i dostosowanie bazy bodźców do aktualnych potrzeb. Oparcie urządzenia o zaawansowaną technologię umożliwia natychmiastową adaptację go do nowych wyznawań takich jak pojawianie się nowych problemowych zwierząt które trzeba płoszyć. Co ważne producent oferuje wsparcie w procesie uzyskiwania decyzji administracyjne zezwalającej na płoszenie zwierząt objętych ochroną gatunkową dzięki czemu klientowi dostarczane jest kompleksowe rozwiązanie problemu a nie cząstkowa, doraźna i mało skuteczna próba zabezpieczenia mienia.

Polub artykuł

Marcin Piróg