Test: Amunicja śrutowa ołowiana vs stalowa

Test: Amunicja śrutowa ołowiana vs stalowa

Z unijnego projektu dotyczącego zakazu stosowania amunicji ołowianej na terenach wodno-błotnych cieszą się ekolodzy i wielu polityków. Szacuje się bowiem, że w Polsce statystyczny myśliwy strzela rocznie około 1,5 ptaka łownego, co przekłada się na około 200 000 sztuk w skali kraju. Dla porównania średniej wielkości ubojnia drobiu jest w stanie taki wynik przekroczyć w ciągu doby (dwóch zmian), ale co tam… O kulisach owego zakazu wypowiadał się u nas niedawno prezes FUN i wnioski samemu łatwo wyciągnąć(https://www.gunslab.pl/zakaz-amunicji-olowianej/). Postanowiliśmy zatem sprawdzić skuteczność amunicji myśliwskiej z “ekologicznym” śrutem stalowym oraz tradycyjną amunicję ze śrutem ołowianym. 

TEST 

Do testów użyto naszej rodzimej amunicji FAM Pionki, ponieważ wspieramy polską przedsiębiorczość. Tak naprawdę nie było dostępnej innej amunicji ze śrutem stalowym w tym sklepie, w którym akurat robione były zakupy 😊 Użyto więc amunicji nr 4 o gramaturze 32gr (PLUS-ołowiana) oraz 30gr (stalowa) których prędkość początkowa jest równa 400 m/s. Wykorzystaliśmy do testów typową strzelbę myśliwską- boka Bettinsoli Diamond 12/76 (Betina) i strzelaliśmy z pełnego czoka na 25 oraz 40 metrów do ryz papieru. Uprzedzając ewentualne pytania wyjaśniamy, że grafika użyta do tarcz była czysto przypadkowa, a przy okazji za darmo można ją było pobrać na portalu canva 😊

WYNIKI 

Podczas pierwszej serii strzałów z Betiny na 25 metrów, amunicja ołowiowa przebiła 58 kartek papieru, zaś amunicja stalowa 49, co daje przewagę ołowiu około 16%. W kolejnej serii na 40 metrach śrut ołowiany przebił 35 kartek, a śrut stalowy 22, co dało przewagę tradycyjnej amunicji około 37%. Z testów jednoznacznie wynika, że „ekologiczny” śrut szybciej wytraca prędkość i ma wyraźnie słabszą siłę przebicia. Moc obalająca stali będzie również mniejsza z uwagi na to, że nie ulega odkształceniu w celu. Oczywiste jest również to, że ryzyko rykoszetowania przy użyciu pocisków stalowych znacząco wzrasta.

WNIOSKI 

Stosowanie śrutu stalowego w łowiectwie może znacząco wpływać na obniżenie skuteczności strzałów, a co za tym idzie zwiększoną liczbę postrzałów, a tym samym niepotrzebne cierpienie zwierzyny. Od zawsze ludzkość unowocześniała broń palną i amunicje myśliwską, aby śmierć zwierzęcia następowała możliwie jak najszybciej. Nie bez powodu od ponad stu lat konstruktorzy amunicji nieprzerwanie stosują ołów w pociskach, ponieważ ma on dużo większą gęstość od większości materiałów, a co za tym idzie dobre właściwości balistyczne. Lobby miłośników zwierząt być może ma powody do zadowolenia, jednak na pewno nie przyczyni się to do poprawy zdrowia zwierząt łownych. Jest to kolejny policzek wymierzony zieloną ręką nie tylko w myśliwych, ale również strzelców sportowych i kolekcjonerów broni palnej. Amunicja ze śrutem stalowym nie jest zalecana do starszych typów broni ze względu na wyższe ciśnienia oraz szybsze zużywanie luf. Jeśli unijni politycy pójdą za zielonym ciosem, można będzie całkowicie zapomnieć o jakimkolwiek ołowiu w pocisku, a tym samym kalibrze 22LR lub niektórymi konkurencjami dynamicznymi, jak chociażby strzelaniu do popperów.  

zdjęcia: Michał Budzyński

Polub artykuł

Michał Budzyński

One thought on “Test: Amunicja śrutowa ołowiana vs stalowa

Comments are closed.