Test celownika termowizyjnego Pulsar Trail 2 XP50 LRF

Test celownika termowizyjnego Pulsar Trail 2 XP50 LRF

Celownik termowizyjny Pulsar Trail od kiedy tylko pojawił się na rynku optoelektroniki myśliwskiej wyznacza najwyższą jakość. Jest to półka urządzeń premium, a więc nie ma mowy o kompromisach. Postanowiliśmy zatem poświęcić kilka tygodni i przetestować w terenie model Trail 2 XP50 LRF.

Specyfikacja techniczna

Pulsar Trail 2 XP50 został wyposażony w przetwornik o rozdzielczości 640×480, który wraz z obiektywem 50mm i dobrze zoptymalizowaną czułością sensora dają bardzo wysokiej jakości obraz. Wszystko “podane” na wyświetlaczu AMOLED HD o rozdzielczości 1024×768 pikseli. Kontrast termiczny producent określił na poziomie 40 mk dla temperatury 300k, przy F 1.0, dzięki czemu celownik dobrze sobie radzi z detekcją przy wyższych temperaturach otoczenia, czy dużej wilgotności powietrza. Podczas dłuższej obserwacji nie zauważyliśmy, aby urządzenie nagrzewało się nadmiernie, co ma z pewnością wpływ na jakość obrazu. Zasięg detekcji urządzenia producent oszacował na około 1800m, co i tak w warunkach łowieckich stanowi kosmos.

Zasilanie

Celownik w standardowym wyposażeniu posiada dedykowany, wymienny akumulator IPS7 o pojemności 6400mAh, co powinno odpowiadać 8 godzinom ciągłej pracy. W przełożeniu na realia łowieckie będziemy ładować urządzenie co kilka, a nawet kilkanaście polowań jeśli faktycznie użytkowany będzie zgodnie z przeznaczaniem, czyli jako celownik. Nie ma również większych problemów z zakupem dodatkowego akumulatora IPS7, a także IPS14 o pojemności 12000mAh.

Użytkowanie i Ergonomia

Wykonanie celownika jest na najwyższym poziomie. Nie bez powodu producent daje gwarancję bezstresowego korzystania z niego nawet na broni w dużych kalibrach myśliwskich takich jak 375, czy 9,3×64. Menu dostępne jest w języku polskim i tu ukłon do dystrybutora (Delta Optical). Obsługa urządzenia zamyka się w 5 przyciskach oraz regulacji ustawiania ostrości i dioptrii. Każdy z przycisków posiada swój skrót, dzięki czemu można jednym naciśnięciem poszczególnych przycisków uruchomić takie funkcje jak: dalmierz, odwrócenie barw, nagrywanie, zoom, szybka kalibracja czy szybkie menu z podstawowymi ustawieniami obrazu. Zimny start następuje po 3-4 sekundach, co jest bardzo dobrym wynikiem.

Trail 2 XP50 posiada 2x powiększenie optyczne, które tylko z pozoru wydaje się małe. Przy dużej rozdzielczości matrycy nawet przy kilkukrotnym cyfrowym powiększaniu obrazu bez problemu można rozpoznać cel nawet na 500-600 metrach.

Małe powiększenie bazowe i wkomponowany w linię obudowy dość duży 50mm obiektyw nie tylko sprawia, że celownik się dobrze prezentuje, ale również daje duże pole widzenia wynoszące około 13/100 metrów.

Użytkownik ma do dyspozycji aż 10 siatek celowniczych i naprawdę każdy coś dla siebie znajdzie. Nie zapomniano nawet o starej “jedynce”, która została utrzymana w stylu retro😊 Bezapelacyjnie Pulsara na rynku termowizji wyróżnia unikalna paleta barw wyświetlanego obrazu, dostępna w 8 odcieniach, a w niej obłędny “RedMonochrome”.  Posiada on barwę rubinowo czerwoną, która nie naświetla oka nawet przy długotrwałym patrzeniu. Tego typu barwy są powszechnie stosowane np. w trybach nocnych wyświetlaczy nowoczesnych smartfonów lub kokpitach samochodowych.

Dalmierz działa perfekcyjnie i szybko. Pomiar jest błyskawiczny i nie odbiega sprawnością od najlepszych dalmierzy na rynku. Urządzenie umożliwia pomiar odległości na dystansie do jednego kilometra z dokładnością do 1 metra, czyli ze znacznym zapasem dla typowo łowieckich warunków.

Funkcje dodatkowe

Trail 2 posiada praktycznie wszystkie funkcje dodatkowe znane z pozostałych modeli Pulsara. Do dyspozycji jest 5 profilów balistycznych z 10-cioma dystansami, które możemy skonfigurować chociażby pod różne pociski, albo pod strzelanie z tłumika, który zazwyczaj powoduje zmianę punktu trafienia. Celownik został również wyposażony w moduł WI-FI, który umożliwia rejestrowanie obrazu jak również aktualizację oprogramowania.

Komunikacja z urządzeniem odbywa się za pośrednictwem znanej aplikacji StreamVision, która dostępna jest również w języku polskim. Do komunikacji z komputerem lub korzystania z powerbanka służy gniazdo mikro USB, jednak lepiej nie gubić kabla dołączonego do zestawu, ponieważ obudowa wejścia jest dość wąska i nie każdy uniwersalny pasuje.

Wady

Pulsar Trail 2 XP50 LRF sam nie trafia w cel i trzeba włożyć odrobinę wysiłku w wycelowanie oraz naciśnięcie spustu broni. Wisienką na torcie tego celownika mógłby być standard komunikacji oparty na USB typu C, nie mniej jest to funkcja typu „nice to have”. Niektóre osoby mogą sugerować, iż długość celownika mogłaby być krótsza, jednak uwaga ta jest zupełnie nietrafiona. Każde skracanie tego typu urządzeń wiąże się z koniecznością ich znacznego przesunięcia do tyłu, a co za tym idzie stosowania montaży narażonych na większe naprężenia. Dla większości modeli sztucerów myśliwskich środek ciężkości Traila będzie spoczywał bezpośrednio na trwałym połączeniu montażu z komorą zamkową, dzięki czemu bez problemu może współpracować nawet z największymi kalibrami.

Podsumowanie

W naszej opinii i zapewne wielu innych osób jest to jeden z najlepszych celowników termowizyjnych na rynku. Doświadczenie Pulsara w produkcji termowizji jest ogromne, czego przykładem może być niemalże każda funkcja opracowana pod kątem praktycznego zastosowania. Faktem jest to, że cena przekracza 20 000zł, jednak sprzęt ten nie będzie mocno tracił na wartości pod względem jakościowym, jak i technologicznym również w kolejnych latach.

W ofercie Pulsara znajduje się również tańsza wersja tego celownika- Trail 2 XQ50 LRF, która została wyposażona w sensor o mniejszej rozdzielczości.  Dodatkowo przy zakupie warto dopytać o dedykowany szybki montaż Pulsara, ponieważ jest dobrej jakości i nie warto korzystać z wynalazków domorosłych rusznikarzy.

Polub artykuł

Michał Budzyński